Začarovaný kruh

Mocní na hradě, a jejich kumpáni v podhradí. No, vlastně proč ne, bylo tomu tak asi vždy a říká se, že jaký národ takový stát a taková vláda. Bloudíme tedy skutečně v kruhu.

***

V Česku nejen že dávno nevítězí pravda, jak stále stojí na prezidentské standartě, což už dávno není pravda a o čemž už jsem samozřejmě psal. V Česku vítězí lež a to téměř na každém kroku. Proč? Národ hledající viníka dlouhodobé krize; nejspíš zaslepený touhou po pomstě, zcela klidně přehlíží politické uplácení a čachry v současné vládě; stejně tak bagatelizuje porušování základních demokratických principů či ústavních zvyklostí v aktuální politice, probíhající dokonce mnohdy v přímém přenosu, dělá-li je jím zvolený politik či někdo, koho tento pověřil. Co hůř, on dokonce klidně bagatelizuje nespornou a neoddiskutovatelnou korupci na krajích; a jistě nejen při rozdělování dotací z EU (kraje už pět let ovládají socialisté, nyní společně s komunisty) a oni dál jen lační po krvi těch, kteří se (tedy alespoň někteří) snažili zprůhlednit, zefektivnit a zmenšit vliv státu, přerozdělování financí a podobně. Všichni vědí, nebo by měli vědět, že právě zde je největší zdroj korupce, přesto tuto změnu nikdo nechce. Proč? No, jedině snad právě proto, že by se snižování úředníků, zprůhlednění a zefektivnění státní správy, mohlo dotýkat právě jich samotných. Z tohoto pohledu je jednak zřejmé, kdo nejvíce čte a přispívá do diskuzí na různých serverech, včetně toho nejčtenějšího, tedy iDnes; po druhé je také evidentní, co jsou tito lidé vlastně ve své většině v podstatě zač.

Tedy nic nového pod sluncem, a nejen já jsem zde tuším o tom psal mnohokrát. Co mne ovšem neustále zaráží, je fakt, že lidé, zřejmě jinak soudní, nechápou, že když nic neobětují, jen těžko mohou něco získat. Požadavek na lepší a slušnější politiku, na lepší a efektivnější fungování státu, je tak tedy jen falešnou kartou, používanou právě zainteresovanými. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? No, je to přeci tak prosté jako i mnoho ostatních věcí, které se u nás neřeší, jen se o nich donekonečna diskutuje. Totiž přestat donekonečna diskutovat, a začít deklarované dělat. A kdo chce neustále diskutovat? Kdo nejvíce křičí, že je obcházen, že s nimi nikdo nejedná? Je to jednoznačně bývalá opozice, která tvrdí že byla válcována, zapomínaje při tom vesele na svou vlastní politickou praxi. A protože v současné době se do opozice dostává spíše takzvaná "pravice", bude se zase donekonečna diskutovat a vysvětlovat, proč něco nejde. Odkud jen to znám? Je tedy evidentní, že veškeré snahy jsou zbytečné i proto, že valná většina je závislá právě na dotacích, grantech, na státních příspěvcích; tedy na státu, na přerozdělování vybraných daní. Nikdo z těchto lidí nechce skutečné změny! To je pouhá kamufláž, kdy se něco jiného říká a slibuje, a pak se úplně něco jiného dělá. To je evidentní nejen na příkladech z poslední doby, ale bylo tomu tak vždy i v minulosti. A za oběť tomuto přístupu padly téměř všechny snahy o zjednodušení, zprůhlednění, zefektivnění a tedy například i elektronizaci státní správy; jistě také proto, že na úřadech stále pracují stejní lidé, mnohdy ti stejní jako před rokem 89´, kteří jednak nejsou sto zvládnout moderní technologie na jedné straně, na druhé pak nefungují také kvůli starým nepořádkům, které by tak mohly být odhaleny. Jako klasický příklad by mohla posloužit evidence vozidel; včetně těch kradených, s falešnými doklady a podobně, které kdosi za úplatu zaevidoval. Skuteční viníci tohoto bordelu, se nám vesele chechtají někde v závětří.

Jakékoliv snahy o zprůhlednění, zefektivnění a zjednodušení státní správy, byli po zásluze odměněny tím, že do toho tzv. někdo "hodil vidle". A nositelé podobných snach, byli mnohdy dokonce kriminalizováni, někdy jistě právem, jindy ovšem nikoliv. Ano, u nás se vždy najdou samozřejmě i tací, kteří jakoukoliv změnu a to i změnu k lepšímu, chtějí zneužít pouze ke svému obohacení. Tím se ovšem staví na roveň těm, kteří žádné změny nechtějí. A bohužel to vypadá, že takových lidí je v této zemi většina. Jsou lidé, kteří toho všeho dokáží samozřejmě využít. Budeme mít v brzké době, předčasné volby. A zatím se ukazuje, že lehce manipulovatelný dav, se z toho všeho nijak nepoučil, lépe snad řečeno, je právě on tím, kdo je na "státním" nejvíce závislý, a podobně jako zmínění, mu nejde o nic jiného, než všeho využít právě a jedině ve svůj prospěch. Začarovaný kruh? Jistě. Je potřeba ho tedy rozetnout. A udělat to může zase jen volič. A jak víme, kapříci si rybník sami nevypustí. Elektronické volby, by mnohé osvětlily a posunuly, ale ty taky nikdo nechce. Bohužel, zatím to vypadá, že "tradičně" nejaktivnější volič je nepoučitelný. Klidně bude dál volit nejen staré struktury sedící na státních financích, jako ony pověstné žáby na prameni. Co hůř, bude volit i ty, kteří už osvědčili, jak s nimi (ne)umí nakládat. Není tedy asi úniku. Komu pak bude tento volič spílat? Zase si najde pouze hrstku jednotlivců, kteří budou mít na svědomí úplně všechno, od obecních, přes krajské až po státní instituce? A bude pak zase jako bez paměti, tleskat ještě větším lhářům a zlodějům, slibujících jim, že vše napraví?

Ano, bude. To už je dnes celkem jisté; a dokonce u toho mnozí budou výskat a juchat radostí, když jim opět podobní přitáhnou otěže. Bude dokonce psát oslavné ódy a klidně zase mávat mávatky. Ovšem to už není ani k smíchu, to je pouze k pláči. A nejvíce plakat budou zase ti, kteří to svou volbou vlastně zavinili. A pak se zase bude hledat viník, který z nich sejme onu vinu. A tak to bude stále dokola, tak jako kdysi. A lidem, tomu věčně nespokojenému davu, to bohužel stejně nikdy nedojde. Jako pomatenému psu, co má blechy a honí si vlastní ocas. Začarovaný kruh. Omg.
autor: Karel Ábelovský 

pokračujte dále:

Konec recese… až naprší a uschne.

Tak prý tu máme konec recese. U nás i v eurozóně. Média slaví, politici se exhibují; tím spíš, že máme před volbami. Před volbami máme taktéž u nás i v eurozóně – tedy v Německu. Česká ekonomika roste mezikvartálně shodou okolností stejně rychle jako německá, totiž o 0,7 %. Takže celou Evropou duní v médiích úchvatná zpráva: Nejdelší recese skončila. Eurozóna konečně po dlouhých šesti kvartálech neklesá. Tedy aspoň to tak vypadá z posledních statistik. A kdo by do čísel rýpal, když to zní tak dobře, že…

Šichtařová do nich rýpe. Protože není všechno zlato, co se třpytí.

Tak zaprvé, čísla jsou předběžným odhadem. Mohou se ještě změnit.

Zadruhé, statisticky podstatná jsou čísla meziroční, nikoliv mezikvartální. A když porovnáme letošek s loňskem, klesá nejen ČR, ale i eurozóna. O mezikvartálních číslech se mluví jen a jen proto, že lépe vypadají.

Zatřetí, definice recese není úplně jednotná. Podle některých definic je ekonomika v recesi, když dochází k růstu nezaměstnanosti, poklesu průmyslu anebo tržeb. A ke všemu tomu dochází! Z tohoto pohledu jsme v recesi stále.

Začtvrté, mezičtvrtletní čísla vypadají „tak dobře“ jen proto, že porovnáváme mizerné druhé čtvrtletí s prachmizerným prvním. Jen kvůli této nízké srovnávací základně, tedy kvůli kouzlům statistiky, jsme se dobrali obstojných čísel. V realitě ekonomika dosud neprodukuje ani tolik, kolik produkovala v roce 2008. Například tolik opěvovaný zahraniční obchod, který prý ekonomice pomohl, zase tak zázračný není; svědčí jen o tom, že Češi spotřebovávají tak málo, že se k nám méně dováží, tudíž přebytek obchodu roste.

Zapáté, celoevropská čísla svědčí o všem, jen ne o tom, že by Evropa byla jednolitá. Konkrétně na jihu mají stále problémy, a velké. V řadě zemí je stále víc jak polovina mladých lidí bez práce, a toto lidské neštěstí s posledními statistikami nezmizelo. Naopak množí se zprávy, jak roste řecký extrémismus – a to nejen zprava, ale i zleva. Snad jediný, kdo si může mnout ruce, jsou farmaceutické firmy, protože spotřeba antidepresiv v některých oblastech bezpochyby brutálně roste.

Zašesté, je naprosto nesmyslné tvrzení, že se snad ekonomika dostává z nejhoršího díky hospodářské politice vlád. Pokud už někdo má na stávající krizi nějaké páky, jsou to centrální banky, tedy v případě eurozóny Evropská centrální banka. Tedy, ne že by se Evropská centrální banka při „boji s krizí“ nějak zvlášť vytáhla, ale faktem je, že je to právě její „tisk“ (ničím nekrytých) peněz, co má na pohyb HDP v Evropě v současnosti největší vliv. Rozhodně ne jakákoliv politika vlád. To je ovšem poněkud pod rozlišovací schopností průměrného voliče, a tak jim bezostyšně můžeme tvrdit opak.

Ale dobře, při troše dobré vůle snad víceméně můžeme říct, že ačkoliv ekonomika ještě neroste (jak se nyní tvrdí), alespoň se zastavil její propad. Neboli snad už krize pomalu, ale jistě bude končit. Jeden problém si skoro můžeme odfajfkovat. Ne, že by to okamžitě poznali lidé třeba na poklesu míry nezaměstnanosti. Ne, že by to okamžitě poznaly podniky na větších tržbách… Ale nebuďme nudní puntičkáři, krizi můžeme odfajfkovat, na papíře to vypadá tak dobře.

No a co dál? No – teď, když krize skončila, nás čeká ještě několik kvartálů růstu-nerůstu. Respektive růstu velmi, velmi mírného. To může trvat i rok či dva.

Dobře, a co potom? Mnooo… Potom, potom patrně přijde růst větší. A když přijde růst, bude tak trochu zbytečné míti v oběhu tak velký objem (oněch nekrytých) peněz, který právě teď zastavuje pokles. Ekonom by řekl, že velikost peněžní zásoby jaksi nebude odpovídat výkonu ekonomiky. A co se obyčejně stává, když tu máme málo zboží a služeb, ale hodně peněz? Pak obyčejně přichází inflace.

Takže jeden problém končí, druhý se pomalu začíná rýsovat. Tomu se říká z bláta do louže.
autorka: Markéta Šichtařová 

pokračujte dále: