Obří hrad na Šumavě: Jaké tajemství skrývají jeho sutiny?

Nevíme, kdy byl postaven, proč, netušíme, kdo ho obýval a zda vůbec někdo, co se uvnitř hradeb ve skutečnosti odehrávalo, ani jak zanikl a kdy upadl v ruiny. Obří hrad u osady Popelná na Šumavě skrývá tolik tajemství jako žádný jiný v širokém okolí. I proto je středem zájmu záhadologů i archeologů. Všichni totiž stále věří, že svá tajemná zákoutí podivuhodný hrad ještě odhalí…
Říká se o něm leccos. Že ho postavili obři, že sloužil děsivým keltským rituálům, že se v něm prolívala krev i to, že mělo sloužit jako ochrana před zlem. Nikoliv však před nepřátelskými vojsky, jak by se na takový hrad slušelo a patřilo, ale před démonickými silami a takzvanými beztělci, kteří zde měli být navždy uzavřeni v pevných hradbách. Co k se na podivném místě v srdci Šumavy skutečně dělo, už se s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme. Všechny stopy odvál čas, přírodní katastrofy, ale také lidská ruka a dost možná ta obří.

Obří hrad na Šumavě: Jaké tajemství skrývají jeho sutiny?

Obří hrad na Šumavě: Jaké tajemství skrývají jeho sutiny?

Obří hrad na Šumavě: Jaké tajemství skrývají jeho sutiny?

Mají v tom prsty obři?

O obrech se tady mluvilo odnepaměti. I když verze o tom, že hradiště postavili Keltové, se jeví mnohem pravděpodobnější, variantě zásahu obří ruky nahrává hned několik skutečností. Nadmořská výška 980 metrů, na které stojí, z něj dělá nejvýše položené hradiště v Česku. Stojí na místě neblízko důležitým tepnám a na strategicky naprosto bezvýznamném místě. Proč? Měl snad Obří hrad něco ukrýt? Něco, čeho se lidé báli a jejich jediným přáním bylo mít to bezpečně ukryté daleko od jejich očí?
„Mnohé kopce byly z nějakých nám dnes neznámých důvodů považovány za vstupy do podsvětí říše mrtvých. Není vyloučeno, že takovým vstupem do jiného světa byl i Obří hrad, a proto také nikdy nebyl trvale osídlen, jak potvrzují dosavadní archeologické průzkumy," tvrdí přední český záhadolog Vladimír Liška s tím, že si je jist, že primárním účelem hradiště bylo chránit oblast před duchy a démony, ve které Keltové zarytě věřili.
Obrovský otazník visí i nad zánikem hradiště. Dnes z něj zbyly jen sutiny, které ponurému vrchu ještě přidávají na tísnivé atmosféře. Nenašly se žádné věrohodné důkazy, které by odkazovali k lidským počinům v místě, proto i zánik se spíše připisuje přírodě. Dodnes je vrch častým terčem blesků, dříve čelil zemětřesení i ukrutně silným vichřicím. Dokázala by však příroda v tuzemsku udělat z rozsáhlého hradiště takovou spoušť? Nebo je to dílem démonů, o jejichž existenci v místě se dříve nepochybovalo?


Fakta o Obřím hradu

  • GPS: 49.105006° N, 13.592663° E
  • Nadmořská výška 980 m
  • Nejvýše položené hradiště v Čechách
  • Celková plocha původního hradiště byla 2,6 ha
  • Nebyl trvale osídlen
  • Mohl sloužit jako posvátný prostor
  • Příčina vzniku ani zániku není známa
  • Zbytky valů hradiště byly objeveny až v roce 1926
  • Odhad vzniku: 2. – 1. Stol. př. n. l.
  • Reálné možnosti účelu: svatyně, úkryt pro rýžované zlato z nedaleké říčky Losenice
  • Areál tvoří vnitřní akropole opevněná dvojitým pásem kamenných valů a předhradí obehnané dvoumetrovým širokým náspem


Pověst

Podle pověsti byl v minulosti Obří hrad sídlem devíti obrů. Když k nim jednoho dne přišel chudý krejčí, který nedokázal uživit svých deset dětí, s prosbou o pomoc, se zlou se potázal. Obři jej namísto pomoci shodili ze srázu a jeden po něm dokonce hodil kámen. Krejčí pád přežil, a když přišel k sobě, poznal v onom kameni velký kus zlata. Díky němu měl vystaráno až do konce života. Jiná pověst vypráví o tom, že obrovská kost, kterou tady vesničané našli, sloužila dlouhá léta jako lávka přes říčku Losenici. Další o tom, jak hradiště zaniklo. Za jeho skonem údajně stojí poslední člen bratrstva Vyvolených, který před dvěma a půl lety vstoupil s prokletým kamenným klíčem do hradiště. Brána hradiště se zavřela za jeho zády i nad hlavou a z obrovského hradu zbyla jen hromada kamení, kterou známe.


Jak se tam dostat?

Z Kašperských Hor se vydejte po silnici č. 145 směrem na obec Stachy. Zhruba v polovině cesty přijedete do obce Nicov, odbočte doprava na silničku, která vás zavede až do Popelné. Jeďte až na samý konec silnice, kde pohodlně zaparkujete. Dále už musíte po svých. Půjdete po polní cestě, na kterou asi po třech stech metrech navazuje lesní cesta. Před sebou budete mít asi sedmi set metrový výšlap.