Bohnický hřbitov "bláznů"

Vydali jsme se na hřbitov, který je přes 45 let neudržovaný. Podle všeho zde bylo či stále je 4100 hrobů. Převážnou část pohřbených tvoří pacienti Bohnické léčebny založené roku 1903-4. Nalezli by se tu ale také vojáci z první světové války, kteří zemřeli v zajateckém táboře zřízeném v jejím areálu. Od začátku roku 1963, kdy hřbitov přešel pod správu Pohřební služby, se sem přestalo pohřbívat a v celém místě nezasáhla lidská ruka.

Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"Bohnický hřbitov "bláznů"

Při hledání tajemství ukrytých v naší metropoli se někdy vyplatí opustit její historické centrum, protože i na periferii se najde hodně zajímavých cílů, kam může zvědavý poutník zabrousit. Jedním z nich je určitě starý bohnický hřbitov, který kdysi patřil ke zdejší známé psychiatrické léčebně. Láká nejen milovníky historie a melancholických procházek, ale už dlouhá léta se stal také jakýmsi satanským chrámem v přírodě.
Bohnická léčebna byla založena v roce 1903 a velmi záhy se součástí jejího areálu stalo i místo, kam byli zdejší chovanci pohřbívání. A nejen oni. Věčný sen tu sní od 1. světové války i italští vojáci, kteří obývali zajatecký tábor zřízený v léčebně. Většina z nich zemřela na tyfovou epidemii. V roce 1932 jim byla zde instalována pamětní deska.
Už samotná historie hřbitova je pochmurná víc, než je tomu u jiných podobných zařízení. Osudy pochovaných nebožtíků byly veskrze smutné a tento smutek a zmar jako by prostoupily celý hřbitov. Nachází se tu téměř čtyři tisícovky hrobů, dnes už v naprosto dezolátním stavu. Pohřbívat se tady přestalo už před 60 lety, i když se tu objevují ojedinělé náhrobní nápisy z pozdější doby. Poloilegální pohřební rituály už k tak dost pochmurné atmosféře přispěly ještě větší temnotou. A poslední ránu zasadil hřbitovu neúprosný čas…
Dnes je sice nepřístupný, ale vzhledem k tomu, v jak žalostném stavu je, šikovný návštěvník někde příslovečnou „díru v plotě“ vždycky najde. Vyznavači gotických příběhů si přijdou na své. Hroby zarostlé břečťanem, propadající se náhrobky, smutek a opuštěnost. Chátrá i kostelík a márnice. Nelze se tedy divit, že starý bohnický hřbitov se stal oblíbenou lokalitou, kde si dávají dostaveníčko satanisté ke svým rituálům. Pokud vás tedy láká pochmurná nálada zmaru a beznaděje, jsou Bohnice pro vás jako stvořené. Ale jak prozrazují fotografie z těchto míst, i podobná místa mají svůj nesporný půvab. Údajně se zde nachází i hroby se zednářskými symboly.
Redakce Tajemných míst vyhodnotila toto místo jako nejvíce tajemné na území hlavního města, už jen ten chlad a zvláštní vítr co nás provázel. Proto se chystáme o tomto místu natočit rozsáhlejší reportáž začátkem listopadu ,pouze pro Vás fanoušky našich stránek a nebude to žádná turistická dokumentaristika.
V současné době především řešíme povolení natáčet, abychom mohli přinést i noční záběry a zázemí pro speciální tým paranormálních jevů z Jihlavy, který spolupracuje s prestižním americkým rádiem o nevysvětlitelných jevech.

GPS : 50° 8'20.24"N 14°24'14.06"E


Fotografie: Jan Štěpánek, historické fotografie poskytla Renata Molová